Artykuły

Certyfikat dla firm AIRtrust firma 630 zł netto/1 rok

Serwery dedykowane a VPS

2009-10-16 | Z cyklu Inne

Pewnie każdy słyszał przynajmniej raz określenia serwera dedykowanego i serwera VPS, ale czy tak naprawdę wiemy czym różni się jedno rozwiązanie od drugiego? No więc chciałem rozwiać pewne wątpliwości i wyjaśnić pokrótce co oznacza pierwsze a co drugie i czym się od siebie różni.

A więc do rzeczy. Serwer dedykowany (zwany także serwerem wydzielonym) jest to osobny komputer a właściwie usługa przeznaczenia całego komputera zdalnie dla użytkownika. Serwer taki posiada dokładną specyfikacje sprzętową, oraz resztę dodatkowych usług ściśle określonych, w skład których mogą wchodzić określenie przepustowości łącza, przyznany transfer, przyznana skończona ilość adresów IP. Serwer taki praktycznie całkowicie podlega klientowi. Może on dowolnie instalować różnego rodzaju oprogramowanie, może dowolnie konfigurować zainstalowane oprogramowanie na serwerze. Serwery dedykowane mają to do siebie, że nie są tanie przynajmniej dla osób indywidualnych, dlatego zwykle jest tak, że taka oferta jest kierowana do firm, które będą zajmowały się hostingiem, czy świadczyły jakieś inne usługi jak np.: poczta, radia internetowe, telewizja internetowa i wiele wiele innych.

Jak odbywa się zarządzanie takim serwerem? Zasada zwykle jest taka sama, tylko zmienia się oprogramowanie w zależności od tego czy na serwerze zainstalowany system z rodziny Linux czy system z rodziny Windows. W przypadku Linux'a można korzystać z dowolnych klientów SSH, w przypadku Windowsa zwykle jest to Pulpit zdalny lub VNC. Dodatkową zaletą serwera dedykowanego jest to, że w razie awarii lub uszkodzenia systemu możemy liczyć na pomoc opiekuna tego serwera czyli firmy, u której dana usługa jest wykupiona. Oczywiście ma to też swoje minusy ponieważ jesteśmy skazani na godziny pracy techników.

No więc wiemy czym są serwery dedykowane, teraz nadszedł czas na uzmysłowienie sobie czym są serwery VPS.

Jak podają wszelkiego rodzaju źródła VPS w rozwinięciu znaczy Virtual Private Server, jest to podział jednego komputera na wiele, jest to o tyle dobre rozwiązanie, że jest znacznie tańsze niż serwery dedykowane oraz każdemu wirtualnemu serwerowi przydzielone są odpowiednie zasoby sprzętowe maszyny (przede wszystkim zależy to od wykupionego pakietu). Tymi serwerami podobnie jak dedykowanymi możemy zarządzać dowolnie, instalować oprogramowanie, konfigurować zainstalowany system, a w razie jakichkolwiek awarii pomoże nam osoba z działu technicznego. Zaletą na pewno jest to, że możemy go dobrać dokładnie do swoich potrzeb. Natomiast jeżeli nasze potrzeby zwiększą się, możemy wykupić pakiet wyższy i tym samym dostosować VPS dokładnie pod swoje potrzeby.

Wszystkie artykuły


Partnerzy: GlobalSign

Akceptujemy płatności: Dotpay PayU
PayU